صفحه اصلی > آخرین اخبار و کرونا : استاندار: مراکز تجمیعی واکسیناسیون در آذربایجان‌شرقی افزایش یابد

استاندار: مراکز تجمیعی واکسیناسیون در آذربایجان‌شرقی افزایش یابد

آذربایجان‌شرقی

https://tabankhabar.ir/?p=3337

به گزارش تابان خبر، محمدرضا پورمحمدی روز یکشنبه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، با بیان اینکه از نظر واکسیناسیون وضعیت بهتری نسبت به میانگین کشوری داریم، افزود: برای مقابله با کرونا در حال حاضر، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و واکسیناسیون عمومی ضروری است.

وی با اشاره به گزارش دانشگاه علوم پزشکی تبریز مبنی بر کمبود مراکز تجمیعی واکسیناسیون در استان، تأکید کرد: فضاهای مناسب برای ایجاد این مراکز مانند مدارس و سالن‌های ورزشی شناسایی شده است و دستگاه‌ها برای تجهیز و تأمین امکانات مورد نیاز با دانشگاه علوم پزشکی همکاری کنند.

پورمحمدی با اشاره به تأکید رئیس جمهوری بر ارائه پیشنهادهای استانی برای مقابله جدی‌تر با شیوع کرونا، گفت: یکی از پیشنهادهای عمده و محوری ما در این زمینه، اعطای مجوز تأمین واکسن به بخش خصوصی است که با تحقق این موضوع روند واکسیناسیون سرعت بیشتری می‌گیرد.

وی با اشاره به تدابیر انجام‌شده در سطح ملی برای تأمین ۳۰ میلیون دوز واکسن تا پایان شهریور و ۶۰ میلیون دوز تا آبان، گفت: با توجه به سرعت انتشار سویه دلتا، باید سرعت واکسیناسیون افزایش یابد و اگر بتوانیم میزان تزریق واکسن را به ۶۵ درصد برسانیم خطر تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: با ادامه روند فعلی شیوع کرونا، در هفته‌های آینده با مشکل جدی مواجه خواهیم بود و آمادگی‌ها باید افزایش یابد.

وی در ادامه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از جمله تعطیل عمومی از ۲۵ تا ۳۰ مرداد و ممنوعیت تردد بین‌استانی، گفت: در این مدت مجوز تردد هم صادر نخواهد شد و کنترل مبادی ورودی و خروجی استان نیز باید جدی گرفته شود.

پورمحمدی، افزایش جریمه ترددهای غیرمجاز را از دیگر مصوبات این ستاد عنوان کرد و گفت: تردد خودروهای حمل بار و همچنین وسائط نقلیه عمومی با حداکثر یک‌ سوم ظرفیت مجاز است.

وی همچنین ممنوعیت فعالیت تمامی مشاغل به جز گروه یک و تعطیلی مراکز عمومی و تفریحی را از دیگر مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد و گفت: دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمات ضروری با ظرفیت یک‌سوم کارکنان فعالیت خواهند کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ابلاغ شیوه‌نامه‌های بهداشتی در برگزاری مراسم ماه محرم، نظارت جدی بر رعایت این شیوه‌نامه‌ها را خواستار شد و گفت: همه باید همت کنیم تا با کمترین آسیب از موج پنجم عبور کنیم و با تسریع در واکسیناسیون شاهد موج‌های بعدی نباشیم.

مراکز واکسیناسیون در آذربایجان شرقی کافی نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه  با بیان اینکه در تمام مراکز واکسیناسیون استان شاهد ازدحام هستیم، افزود: طبق سیاست‌گذاری وزارت بهداشت، باید مراکز تجمیعی واکسیناسیون ایجاد کنیم و مراکز فعلی کافی نیست.

عباسعلی درستی در تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان، گفت: از نظر شیوع بیماری، آخرین استان کشور هستیم، اما به‌رغم این، موارد جدید بیماری به شدت در حال افزایش است و تعداد بستری‌های کرونا در استان به ۱۴۰۰ نفر رسیده است.

وی همچنین از افزایش موارد فوتی ناشی از کرونا در استان خبر داد و گفت: ۲۵۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و با وجود کاهش تست‌ها، هر روز به طور متوسط ۹۰۰ مورد جدید در استان شناسایی می‌شود.

درستی با اشاره به اینکه احتمالا در هفته‌های آینده واکسن به اندازه کافی در استان تأمین خواهد شد، افزود: برای جلوگیری از ازدحام در مراکز واکسیناسیون، باید ایجاد مراکز جدید در نظر گرفته شود.

وی در عین حال استان آذربایجان شرقی را از نظر واکسیناسیون جمعیت بالای ۶۰ سال، استان اول کشور اعلام کرد و گفت: ۸۶ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال و ۳۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان واکسینه شده‌اند که بالاتر از متوسط کشوری است.

در این جلسه در خصوص تأمین فضاهای مورد نیاز برای ایجاد مراکز واکسیناسیون و همچنین اعمال محدودیت‌های مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته پیش‌رو بحث و تبادل نظر شد.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.