صفحه اصلی > آخرین اخبار و اخبار ویژه و تابان خبر و جهان و سلامتی و کرونا : افشای مدرکی درباره منشأ کرونا

افشای مدرکی درباره منشأ کرونا

https://tabankhabar.ir/?p=3580

به گزارش تابان خبر،روزنامه دیلی تلگراف نوشت،‌ یک ایمیل فرستاده شده از سوی جرمی فارار، مدیر نهاد ولکام تراست (Wellcome Trust) در تاریخ دوم فوریه ۲۰۲۰ نشان داده که “یک توضیح احتمالی” می‌تواند این باشد که ویروس کووید-۱۹ در یک آزمایشگاه با تدابیر امنیتی پایین در داخل بافت انسانی از یک ویروس شبه سارس نمو پیدا کرده باشد.

این ایمیل که برای دکتر آنتونی فائوچی و دکتر فرانسیس کالینز، از مقامات نهاد موسوم به انستیتوهای ملی سلامت آمریکا ارسال شده، در ادامه تصریح داشته که چنین تحولی ممکن است “به صورت تصادفی ویروسی مناسب انتقال سریع بین انسان‌ها” ایجاد کرده باشد.

اما یک دانشمند برجسته به جرمی گفت که “بحث بیشتر بر سر این موضوع به علم به طور کلی و همین طور به علم در چین به طور خاص آسیبی غیرضروری خواهد زد.” دکتر کالینز، مدیر سابق نهاد انستیتوهای ملی سلامت آمریکا هشدار داد که این موضوع می‌تواند به “هماهنگی بین‌المللی” آسیب برساند.

در ایمیلی از دکتر ران فوشیر به جرمی آمده است: بحث بیشتر در مورد چنین اتهاماتی به طور غیرضروری توجه محققان برجسته را از وظایف فعال خود منحرف می‌کند و آسیب‌های غیرضروری به علم به طور کلی و علم در چین به طور خاص وارد می‌کند.

دکتر کالینز، مدیر سابق انستیتوهای ملی سلامت آمریکا به جرمی پاسخ داد و گفت: “با نظر شما موافقم که یک گردهمایی سریع از متخصصان در چارچوبی اطمینان بخش نیاز است یا صدای توطئه به سرعت غالب خواهد شد و آسیب بالقوه زیادی به علم و هماهنگی بین‌المللی وارد می‌کند.”

مؤسساتی که این ایمیل‌ها را در اختیار داشتند، بارها در برابر تلاش‌ها برای انتشار محتوای آنها مقاومت کرده‌اند.

ویسکونت ریدلی، یکی از نویسندگان کتاب “جستجو برای منشا کووید” گفت: این ایمیل‌ها نشان‌دهنده عدم شفافیت و فقدان تاسف‌بار فضای باز در میان دانشمندان غربی است؛ دانشمندانی که به نظر می‌رسد بیشتر به دلایل سیاسی علاقه‌مند به بستن در به روی فرضیه‌ای که بسیار محتمل می‌دانستند بوده‌اند.

این جزئیات جدید بعد از آن مطرح شدند که نمایندگان کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا به اسناد مربوطه بعد از شکایت از اینکه محتوای آنها به هنگام انتشار یافتن بر اساس قانون آزادی اطلاع‌رسانی به شدت ویرایش شده بودند، دسترسی پیدا کردند. این ایمیل‌ها در پاسخ به یک تله کنفرانس میان ۱۲ دانشمند از جمله پاتریک والانس، مشاور علمی ارشد دولت در تاریخ اول فوریه فرستاده شدند.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.