تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
کد خبر : 9950

ارایه ۴۰ هزار کتاب با حضور ۵۰۰ ناشر در نمایشگاه تبریز

ارایه ۴۰ هزار کتاب با حضور ۵۰۰ ناشر در نمایشگاه تبریز

به گزارش تابان خبر، محمدحسین بلاغی روز یکشنبه، ۱۴ آبان ماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه موضوع غزه یک مسأله ی انسانی است، گفت: نقش آفرینی اصحاب رسانه در این موضوع بسیار حساس و موثر بوده است. وی با اشاره به موضوع نمایشگاه کتاب تبریز و تلاش برای برگزاری این رویداد فرهنگی شمال غرب

به گزارش تابان خبر، محمدحسین بلاغی روز یکشنبه، ۱۴ آبان ماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه موضوع غزه یک مسأله ی انسانی است، گفت: نقش آفرینی اصحاب رسانه در این موضوع بسیار حساس و موثر بوده است.

وی با اشاره به موضوع نمایشگاه کتاب تبریز و تلاش برای برگزاری این رویداد فرهنگی شمال غرب کشور به نحو احسن، اظهار کرد: ما صرفا به دنبال آمار نیستیم، تمامی ارکان اداره کل و وزارت تلاش خود را برای برگزاری نمایشگاه به نحو احسن به کار گرفته‌اند.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: یکی از خاطرات فرهنگی مردم شمال غرب و آذربایجان شرقی در طی دو یا سه دهه اخیر برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز بوده است و همگی خاطرات خوبی از نمایشگاه کتاب دارند؛ چرا که محیط مناسبی برای کنش فرهنگی ایجاد شده است که در آن علاوه بر خرید کتاب در محیط و جمع فرهنگی کتاب تنفس می‌کنند.

وی با بیان اینکه آخرین دوره مربوط به برگزاری هفدهمین دوره نمایشگاه کتاب چندین سال قبل بود، گفت: بعد از شروع پاندمی کرونا در برگزاری نمایشگاه وقفه ایجاد شد، در سال ۱۴۰۱ نیز جمع بندی ‌های لازم برای برگزاری نمایشگاه کتاب انجام شد که براساس این برنامه‌ها برگزاری نمایشگاه را جزو اولویت های خود قرار دادیم.

بلاغی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب تبریز در حقیقت مهم ترین رویداد فرهنگی استان در سال ۱۴۰۲ محسوب می شود، گفت: کتاب در بین تمامی اقشار جزو فراگیرترین محصول فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه توسعه و نشر فرهنگ مطالعه از دیگر اهداف اداره کل ارشاد است، گفت: در حال حاضر خود دانا پنداری کاذب در فضای مجازی افزایش یافته است در حالیکه این گونه اطلاعات، اطلاعاتی سطحی و محدود و کتاب دانش عمیق محسوب می شود .

وی با تاکید بر اینکه سعی کرده ایم امسال کیفیت نمایشگاه از کمیت آن پیشی بگیرد، گفت: تلاش کرده‌ایم در این دوره کتاب‌های بروز و جدیدی را در غرفه‌ها قرار دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری انواع برنامه‌های فرهنگی در این دوره از نمایشگاه کتاب، گفت: سعی کرده ایم امسال نمایشگاه کتاب را از محل «فروش کتاب به جشنواره فرهنگ کتاب» تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در سطح کشور نمایشگاه کتاب به صورت فروش یکپارچه برگزار خواهد شد، گفت: زمینه در تبریز برای انجام این اقدام وجود داشت، هر سال تعدادی از ناشران ملی و استان در نمایشگاه شرکت می کردند اما در حوزه‌ی کلی ناشران کتاب های پرفروش حضور کم رنگ داشتند؛ برهمین اساس برخی از ناشران نیز آثار متوسط به پایین خود را در غرفه ها قرار می‌دادند.

وی در ادامه با بیان اینکه دوره‌های قبلی در موضوع کیفیت و تعدد کتاب های تکراری در نمایشگاه دچار مشکل شدیم، گفت: امسال تصمیم بر آن شد تا فروش در نمایشگاه‌های کتاب از این به بعد به صورت یکپارچه انجام شود و ناشر محور نشود بلکه نمایشگاه کتاب محور برگزار شود.

بلاغی با اشاره به وجود بخش‌های متنوع در نمایشگاه، گفت: امسال بخش مربوط به روایت آذربایجان، پیشرفت و بخشی مربوط به کنگره ۱۰‌ هزار شهید در کنار همدیگر انجام خواهد شد، همچنین بخش غزه و فلسطین با حضور میهمانانی از لبنان، عراق، ترکیه و آذربایجان برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: افتتاح نمایشگاه روز چهارشنبه، ۱۷ آبان ماه با حضور مسئولان انجام خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری یازدهمین نمایشگاه مطبوعات استان نیز، گفت: اکنون استان مدعی است که یکی از قطب های رسانه محسوب می‌شود، استقبال از ثبت نام در حوزه رسانه های مکتوب و پایگاه های خبری به خوبی انجام شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه مطبوعات در کنار نمایشگاه کتاب نیز از ضروریات جامعه بود نزدیک به ۸۰ رسانه از آذربایجان شرقی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: در بخش بین المللی نمایشگاه کتاب تبریز، بیش از ۴ هزار عنوان وجود دارد، همچنین وجود آثاری در سالن پروین اعتصامی برای اهالی فرهیخته و علمی پرفایده خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.