تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
کد خبر : 2910

خیز ملایم مبتلایان سرپایی کرونا در کشور / تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنیکا در فوریه

خیز ملایم مبتلایان سرپایی کرونا در کشور / تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنیکا در فوریه

به گزارش تابان خبر، دکتر سعید نمکی ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، در گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در دنیا و ایران گفت: متاسفانه باز هم جهان در التهاب بیماری کووید ۱۹ گرفتار است و باز هم متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، آلمان

به گزارش تابان خبر، دکتر سعید نمکی ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س)، در گزارشی از آخرین وضعیت بیماری کووید۱۹ در دنیا و ایران گفت: متاسفانه باز هم جهان در التهاب بیماری کووید ۱۹ گرفتار است و باز هم متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته آمریکا با ۳۶۳۲ مرگ، انگلیس با ۱۴۴۹، برزیل با ۱۲۴۰، آلمان با ۹۹۰ مرگ، اسپانیا با ۷۲۴ مرگ، ایتالیا ۴۳۹، فرانسه ۴۸۵ مرگ و … شبانه روز تلخی را گذراندند.

وی درباره آمار فوتیهای کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته، گفت: در کشور ما گرچه آمار فوتیها زیر صد و دو رقمی است و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۷۹ مرگ، ثبت شد که امیدواریم با رعایت پروتکلهای بهداشتی و اقدامات انجام شده، روند کاهشی را شاهد باشیم.

خیز ملایم بیماران سرپایی کرونا در تهران و برخی استان‌ها

وزیر بهداشت ادامه داد: ایران گرچه در شرایط بسیار سختی است اما باز هم افتخارآفرین در این عرصه است و در قالب طرح شهید سلیمانی با همه هم پیمانان جلو می رویم. ما خوشبختانه توانستیم بیماری را در کشور مهار و کنترل کنیم؛ اما آنچه که باعث نگرانی بنده و همکاران شده آن است که با کاهش رعایت پروتکلها و عدم پایبندی به موازین و مقرراتی که ما برای فاصله‌ گذاری‌ها اعلام کردیم، خیز ملایمی را در میزان بیماران سرپایی در برخی استانها مشاهده می کنیم. در تهران نیز گزارشاتی که دریافت می کنم آغاز یک خیز ملایم در تعداد بیماران سرپایی است و مطمئنا بعد از آن در افراد مبتلای بستری است و در هفته های بعد ممکن است با افزایش مرگ و میر همراه باشد.  باز هم تقاضا می کنیم رعایت پروتکلها را فراموش نکنند.

کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

وی با اشاره به تقشه کشور ادامه داد: نقشه آتشین روزهای قبل امروز بدل شده به یک نقشه بسیار فرحبخش‌تر نسبت به روزهای گذشته و امیدوار کننده تر برای مردم و عزیزان مضطرب در نظام سلامت. امیدوارم با رعایت پروتکلها این اضطراب را از جامعه درمانی کمتر کنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز متاسفانه هنوز هم به شدت زیر میزان قابل قبول است.

مورد جدیدی از کرونا جهش یافته نداریم

وی با اشاره به ویروس جهش یافته کرونا نیز گفت: از ویروس موتاسیون یافته در کشور خوشبختانه غیر از آن مواردی که پیش از این گزارش کرده بودیم مورد جدیدی نداریم و تمام هم و غم ما باز کردن چشم‌ها در مرزها و گذرگاه‌های کشور است تا ورودی‌ها را چک کنیم و مورد جدید این ویروس جهش یافته رصد و ردیابی شود. خوشبختانه نه در خیز استانهای داخلی و نه در ورودی‌ها به کشور، موتاسیون جدیدی را هنوز دریافت نکرده ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: اقدامات سختگیرانه‌تری را شروع کردیم. در ارتباط با ترددها و گشتن خانه به خانه و پیدا کردن خوشه‌های آلودگی و شعله‌های کوچک بیماری تا بتوانیم زودتر موارد را تشخیص دهیم و از دامن گیر شدن آتش بیماری جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت و وزارت بهداشت نه سیاسی هستند نه سیاست‌زده

واکسن را سیاسی نکنید

وی افزود: لازم است برای مردم در رابطه با واکسن توضیح دهم؛ سوالی که عده‌ای با خیر اندیشی یا کج اندیشی در ذهن مردم ایجاد کردند. مردم باور دارند وزارت بهداشت و وزیر بهداشت نه سیاسی هستند نه سیاست زده. از روز اول گفتم که وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم و همکارانم خدمتگزار همه اقشار مردم؛ برای اصولگراها، اصلاح طلب‌ها، معتدل، بدون خط، شیعه، سنی، زرتشی، کلیمی، مسیحی و حتی زندانیان محکوم به اعدام خود را مکلف به خدمت وحمایت از سلامت می‌بینیم. خواهشم آن است مواردی که دنبال می کنیم را سیاسی نکنند و واکسن هم از جمله همین موارد است.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر کسانی برای صندلی‌هایی چه در نظام صنفی و چه بالاتر از آن خواب‌هایی دیدند؛ اگر ملت ایران آن‌ها را پذیرفت که مبارک باشد، اما خواهشم آن است مسایل واکسن و سلامت را سیاسی نکنید.

آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای در زمینه واکسن کرونا، گفت: بزرگ‌ترین هدف‌مان آن است که بتوانیم واکسن ایرانی بسازیم. در این زمینه مطمئن بودیم در رزوهای سخت با تقاضاهای بالای دنیا، ظرفیت واکسن سازهای دنیا به اندازه واکسیناسیون ۱۰ درصد مردم جهان هم نخواهد بود. به همین دلیل از روز اول با تکیه بر دانش داخلی سعی کردیم شرکت‌های داخلی را گرد یکدیگر آوریم و این حرکت با قدرت شروع شد و اولین گروه اجازه مطالعات بالینی را گرفتند و هر روز هم نتایج آن را بررسی می کنم. اوایل هفته آینده مجموعه رازی که اجازه تست بالینی را گرفته، نیز فعالیتش را شروع خواهد کرد. مجموعه سوم نیز در دست پیگیری است. واکسن مجموعه پاستور نیز با انتقال دانش فنی، فاز سوم را دارد دنبال می کند.

تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن آسترازنیکا در فوریه

وزیر بهداشت با اشاره به واکسن‌هایی که ایران قصد واردات آن را دارد، گفت: مجموعه آسترازنیکا تحویل ۴.۲ میلیون دوز واکسن را در قالب کووکس در فوریه شروع می کند. در کنار آن قرار بود از اسپوتنیک نیز وارد کنیم که حرفهایی درباره آن زدند. سیاست ما آن بود واکسنی که می خواهیم ثبت کنیم در چند کشور موجه ثبت و مصرف شده باشد و کلینیکال ترایال در سه فاز را گذرانده باشد. اسپوتنیک اکنون در کشورهایی نظیر برزیل، ویتنام، آر‍ژانتین، بولیوی، مجارستان، روسیه، بلاروس و … مصرف می شود و مصرف شده است. واکسن چین نیز در امارات، بحرین، مصر، مجارستان، عراق، اردن، مراکش، پاکستان، اندونزی و …. ثبت شده و دارد مصرف می شود.

وی ادامه داد: واکسن دو کمپانی هندی نیز در جاهای مختلف ثبت شده و امیدواریم در بهمن ماه با پیگیری‌های مستمر رییس جمهور و همراهی بانک مرکزی و وزارت راه در حمل ونقل واکسن، بتوانیم هر چه زودتر از منابع مورد تایید کشور، واکسن را وارد کرده و تزریق را به گروه‌های آسیب‌پذیر با رعایت اولویت‌ها شروع کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد: مردم وزارت بهداشت و وزیر بهداشت را قبول دارند و بدانند که ما خدمتگزاران آمدیم برای فدا شدن و زحمت کشیدن ولیاقت این مردم فراتر از اینهاست.

وزیر بهداشت افزود: مطمئن باشید از مطمئن‌ترین منابع واکسن را وارد خواهیم کرد. واکسن ایرانی هم در بهار آینده با موفقیت تقدیم ملت بزرگوار و شریف ایران خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.