صفحه اصلی > آخرین اخبار و اقتصاد و بین الملل و تابان خبر : مذاکره کره جنوبی و ایران درباره اموال توقیف شده

مذاکره کره جنوبی و ایران درباره اموال توقیف شده

https://tabankhabar.ir/?p=3707

به گزارش تابان خبر ، روابط دوجانبه (ایران و کره) به علت راکد ماندن ۷ میلیارد دلار پول ایران در دو بانک کره‌ای به علت تحریم‌های آمریکا دچار مشکل شده است. درحالی که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در وین وارد فاز مهمی شده است و مقام های ایران خواستار لغو تحریم‌ها برای حصول توافق هستند، این موضوع (پول ایران در بانکهای کره‌ای) نیز دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

 

به گزارش تابان خبر، مقام های کره‌ای می‌گویند انتظار می‌رود گروه‌های کاری پیشنهادی وارد بحث درباره جزئیات کار انتقال پول به ایران پس از لغو تحریم‌ها شوند و همچنین سایر جوانب موضوع درصورت احتمال عدم حصول توافق را نیز بررسی نمایند.

 

مقام آگاه مزبور که خواست نامش ذکر نشود به یونهاپ گفته است: انتظار می‌رود که گروههای کاری بطور عمده جزئیات انتقال بالقوه پول به ایران درصورت اعطای تخفیف تحریمی از سوی آمریکا را بررسی نمایند. وی افزود: آنها (گروههای کاری مزبور) می‌توانند همچنین درباره امکان ازسرگیری واردات نفت (کره) از ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها گفتگو کنند.

 

در همین ارتباط بانک مرکزی ایران با ارسال یک نامه هدف (LOI) در چارچوب حل و فصل مناقشه سرمایه‌گذار – دولت (ISDS) از کره جنوبی درخواست کرده که اموال بلوکه شده در بانک‌های کره‌ای را بازگرداند.

 

بنا بر اعلام یک مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی ، دولت این کشور نامه مزبور را ماه سپتامبر گذشته دریافت کرده و درصدد حل این مناقشه بوده است. اگر دو طرف ظرف مدت شش ماه از زمان ثبت این نامه موفق به یافتن راه حلی از طریق مذاکره نشوند ایران ممکن است از کره شکایت کند.

 

ایران که چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد یکی از تامین کنندگان اصلی نفت برای کره جنوبی بوده است و در مقابل تجهیزات صنعتی و لوازم خانگی و قطعات خودرو از این کشور وارد کرده است.

 

کره جنوبی در سال ۲۰۱۷ مقادیری نفت به ارزش ۷٫۸ میلیارد دلار از ایران وارد کرد که پول آن پرداخت نشده و از سال ۲۰۱۹ نیز به بهانه تحریم‌های آمریکا خرید نفت از ایران را متوقف کرد.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.