صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و اخبار ویژه و بین الملل و تابان خبر و تبریز و جامعه و گفتگو : چرا تالاب بین المللی قوری‌گل خشک شد؟

چرا تالاب بین المللی قوری‌گل خشک شد؟

https://tabankhabar.ir/?p=3471

به گزارش تابان خبر، اهمیت و جایگاه تالاب بین المللی قوری‌گل بر هیچ کسی پوشیده نیست این تالاب یکی  از زیستگاه‌های مهم در آذربایجان شرقی است که طی سال‌های گذشته در پی بی مهری برخی از مسئولان، تا مرز خشک شدن کامل پیش رفته است، قطعا این تالاب با بی آبی  و خشکی دیگر نمی‌تواند به استقبال میهمانان فصلی از جمله پرندگان مهاجر برود

به گفته‌ی دبیر تالاب‌های آذربایجان شرقی خشکسالی و فرسودگی کانال از عوامل مهمی هستند که در خشکی تالاب قوری‌گل دخیل هستند.

یداله آذرهوا در گفت‌وگو با تابان خبر، با بیان این که آب تالاب قوریگل از طریق کانال آبرسانی از دامنه‌های سهند تامین می‌شود، اظهار کرد: با توجه به فرسودگی کانال آب رسانی به تالاب، طی سال‌های اخیر آورد آب به تالاب از طریق کانال کاهش یافته است، علی رغم این که شرکت آب منطقه‌ای هر سال اقداماتی از جمله لایروبی را انجام می‌دهد اما مشکل اساسی این کانال بافت مسیر شنی در مجاورت تالاب است.

وی عوامل دیگر خشک شدن تالاب قوریگل را خشکسالی دانست و گفت: کمبود بارش و وجود خشکسالی باعث شده بارش مستقیم و جریانات حاشیه‌ای به تالاب قوریگل کم شود و این امر خصوصا در سال‌های اخیر باعث آبگیری نامناسب تالاب شده و حق آبه‌ی مد نظر تالاب تحقق نیافته است.

وی با اشاره به آغاز آبگیری تالاب قوریگل از آبان ماه، اظهار کرد: اخیرا در جلسات کمیته‌ محلی و استانی تالاب، مقرر شده از ۱۵ آبان ماه آبگیری تالاب انجام شود، تامین و افزایش آب تالاب بستگی به همراهی شرایط اقلیمی دارد اگر یخبندان زیادی در محل وجود نداشته باشد آبگیری تالاب به خوبی انجام می‌گیرد.

دبیر تالاب‌های آذربایجان شرقی با بیان این‌که حق آبه‌ی تالاب ۳.۸ میلیون متر مکعب بوده است، گفت: زندگی پرندگان در این تالاب نیز بستگی به تامین حق آبه‌ی تالاب دارد اگر آبگیری تالاب به خوبی انجام شود بستر زندگی مناسبی برای پرندگان تالاب نیز در این محل فراهم خواهد شد.

وی با بیان این‌که براساس اطلس تالاب‌ها، تاکنون ۲۷ تالاب در آذربایجان شرقی شناسایی شده است، گفت: تعدادی از این تالاب‌ها فصلی و برخی نیز مانند قوریگل و قره قشلاق دایمی هستند، شرایط برخی از این تالاب‌ها با توجه به بارش‌ها خوب بوده و برخی نیز مانند قوریگل با مشکلات پیش آمده از شرایط نامناسبی برخوردار هستند.

آذرهوا با تاکید بر اینکه حفظ تالاب‌ها نیازمند مشارکت و همکاری تمامی دستگاه‌هاست، گفت: احیا و حفاظت تمامی تالاب‌ها وظیفه‌ای همگانی و عمومی است و باید در این راستا تمامی ارگان ها و جامعه‌ی محلی تلاش کنند.

انتهای پیام

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.