صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و اقتصاد و کشاورزی : کشاورزی ایلخچی منجر به رونق اقتصادی منطقه شده است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

کشاورزی ایلخچی منجر به رونق اقتصادی منطقه شده است

https://tabankhabar.ir/?p=9357

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: بخش ایلخچی شهرستان اسکو به سمت کشاورزی مدرن حرکت کرده است که این کشاورزی به رونق اقتصاد شهر، اقتصاد کشاورزی و اقتصاد منطقه منجر شده و پیشرانی برای بخش های دیگری اقتصادی این شهرستان است. 

به گزارش تابان خبر، محمد کلامی در سومین جشنواره پسته ایلخچی شهرستان اسکو افزود: اگر قرار است حوزه کشاورزی به سمت ثروت اندوزی و ایجاد ارزش افزوده برود باید دانش و فناوری های روز به حوزه کشاورزی تزریق شود.

وی با اشاره به اهمیت کاشت محصولات با ارزش افزوده بالاتر اظهار کرد: دوران زمانی که خاک، آب و نیروی کار برای محصولاتی که ارزش افزوده کمتری داشته باشند استفاده شود گذشته است. صادرات محصولاتی مانند هندوانه هنر نیست چرا که صادرات آب به صورت غیرمستقیم است. باید به سمت محصولات با ارزش افزوده بالاتر مانند پسته و کلزا برویم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی بیان کرد: بخش ایلخچی شهرستان اسکو به سمت کشاورزی مدرن حرکت کرده است که این کشاورزی به رونق اقتصاد شهر، اقتصاد کشاورزی و اقتصاد منطقه منجر شده و پیشرانی برای بخش های دیگری اقتصادی این شهرستان است.

کلامی اضافه کرد: تغییر الگوی کشت، اقدام مهمی است که در بخش ایلخچی اجرا شده است.

وی گفت: باید برندسازی محصول پسته بخش ایلخچی با همکاری استانداری آذربایجان شرقی، سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پیگیری شود چرا که قرار نیست پسته ایلخچی به نام کرمان صادر شود.

وی افزود: ما سال بعد باید برای معرفی و برندسازی محصول پسته در سطح جهانی جشنواره برگزار کنیم نه صرفا برداشت آن، چرا که اگر برندسازی اتفاق بیافتد ارزش افزوده بالا می رود.

کلامی با اشاره به اهمیت ایجاد صنایع تبدیلی پسته گفت: باید محصول پسته ایلخچی و اسکو در کنار فرش و چرم، لوازم خانگی و سایر محصولات شاخص استان به برند ملی و کشوری تبدیل شود و منجر به اعتلای نام آذربایجان شرقی شود.

وی به مشکل فنس کشی پسته کاران نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه محصول پسته، محصولی ارزشمند است نباید جلوی فنس را بگیریم که این موضوع را پیگیری می کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.