صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و اخبار ویژه و فرهنگ و هنر : ۱۷ هزار قلم اشیاء در موزه آذربایجان نگهداری می شود 

رئیس موزه آذربایجان: 

۱۷ هزار قلم اشیاء در موزه آذربایجان نگهداری می شود 

https://tabankhabar.ir/?p=9634

رئیس موزه آذربایجان گفت:‌‌‌ در این موزه ملی ۱۷ هزار قلم اشیای اصل نگهداری می‌شود و در کنار این اشیا نزدیک هزار به صورت نمایشی نگهداری می شود.

فاطمه صریرائی در گفت و گو با خبرنگار تابان خبر با بیان اینکه موزه آذربایجان دومین موزه ملی ایران است، اظهار کرد: این موزه جزو موزه های ملی باستان شناسی کشور به حساب می آید و تمام آثار تاریخی کشور را در برگرفته است و آثار موجود صرفا مربوط به آثار تاریخی این منطقه نیست.

وی با اشاره به زمان تاسیس موزه آذربایجان در تبریز گفت: زمانیکه در سال ۱۳۳۶ موزه آذربایجان تأسیس شد، این موزه تنها موزه در منطقه شمال‌غربی ایران بود و از آن زمان تعریف موزه ملی به موزه آذربایجان داده شده است و به همین منظور ما از استان های دیگر و از موزه ملی ایران باستان مجوز آوردن آثار برای این موزه را داریم.

رئیس موزه آذربایجان با بیان اینکه در این موزه از تمام سایتهای مطرح و شناخته شده کشور اشیا داریم، اظهار داشت: در این موزه چیدمان اشیا بر اساس اولویت های تاریخی است که از هزاره پنجم قبل از میلاد هفت هزار سال پیش شروع می شود و در دوره اسلامی در دوره قاجار به اتمام می رسد.

صریرائی افزود: قدیمی ترین آثار این موزه مربوط به هفت هزار سال پیش است و آخرین و جدیدترین آثار مربوط به دوره قاجار است.

وی با بیان اینکه این موزه آذربایجان جزو موزه های آذربایجان شرقی است، اظهار کرد: هر اثری در زمان حفاری و یا در صورت دستگیری از قاچاقچیان پس از تایید کارشناسان در سایت این موزه نگهداری می شود و نزدیک ۱۷ هزار قلم اشیا در آرشیو و نزدیک به یک هزار قلم نیز به صورت نمایشی وجود دارد.

صریرائی اظهار کرد:تمام اثرهای موجود در موزه ملی آذربایجان اصل بوده و آثار پس از تایید و کارشناسی شده در موزه نگهداری می شود.

مصاحبه از زهرا ناصران

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.