صفحه اصلی > آب و آخرین اخبار و آذربایجان و دانش و فن آوری : اجرای 76 پروژه پژوهشی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی

اجرای 76 پروژه پژوهشی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی

https://tabankhabar.ir/?p=11069

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه حمایت از دانش بنیان‌ها سرمایه‌گذاری است، از اجرای 76 پروژه پژوهشی در این شرکت خبر داد و برای حمایت از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش تابان خبر، “یوسف غفارزاده” در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه رینوتکس در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: شرکت آب منطقه‌ای استان تعداد ۷۶ پروژه‌ پژوهشی در محورهای سد و شبکه، منابع آب، محیط زیست، فناوری‌های موردنیاز بخش آب، اقتصاد آب، رودخانه و سواحل، مباحث اجتماعی، ظرفیت‌سازی و حقوق آب، مدیریت، ریسک و بحران و مدیریت و برنامه‌ریزی انجام داده است.

اجرای 76 پروژه پژوهشی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی

وی در تشریح اولویت‌های تحقیقاتی شرکت آب منطقه‌ای استان برای سال ۱۴۰۲، افزود: اولویت‌های تحقیقاتی این شرکت در دو بخش تقاضامحور و پایان‌نامه دانشجویی بوده که عناوینی چون «کاربرد تکنیک‌های داده کاوی و هوش مصنوعی در تحلیل ایمنی سد»، «ارزیابی آسیب پذیری سدهای استان و ارائه راهکارهای کاهش آسیب» و «تعیین دبی تاب آوری رودخانه‌ها در محل ایستگاه‌های هیدرومتری» جزو اولویت‌های تحقیقاتی در بخش پایان‌نامه دانشجویی است.

وی با اشاره به چالش‌ها و نیازهای فناورانه این شرکت نیز خاطرنشان کرد: در حوزه سد و تاسیسات آبی، فناوری‌های نوین شناسایی و تحلیل زون‌های نفوذپذیر در سدها، مصالح و فناوری‌های نوین آب‌بندی، سطح‌سنج، دیتالاگر، پزومتر الکتریکی و نشت‌سنج و سیستم هشدار وجود آلودگی در آب و در حوزه شبکه‌های آبیاری و زهکشی نیز فناوری‌هایی چون بهبود توزیع آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی و تحویل حجمی جریان و کاهش مصرف آب کشاورزی و برداشت از منابع آب سطحی، جزو نیازهای شرکت آب منطقه‌ای استان است.

غفارزاده افزود: در حوزه مهندسی رودخانه‌ها و سواحل، فناوری پهبادها، در حوزه محیط‌زیست و کیفیت منابع آبی، فناوری تولید سامانه‌های مختلف پایش کیفی و تولید کیت‌های سنجش، در حوزه پدافند غیرعامل، سیستم‌ها، تجهیزات و ابزار، در حوزه تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، فناوری دستگاه حفر یاب، عمق یاب بیسیم و فاصله سنج‌لیزری، در حوزه بهبود مدیریت، فناوری دستگاه ذخیره ساز آفلاین و در حوزه آزمایشگاه آب نیز فناوری ساخت دستگاه نیز از جمله نیازهای فناورانه شرکت آب منطقه‌ای استان است.

وی در ادامه حیطه مطالعات پایه منابع آب نیز فناوری ایستگاه‌های هواشناسی سیار، ربات پیمایشگر، دیتالاگر اندازه گیری دبی چشمه و قنات، ساعت باران سنج ثبات، مولینه، سنسورهای مقاوم به شوری‌های خیلی بالا و سنسورهای دبی سنج آب رودخانه‌ها را از دیگر چالش‌ها شرکت آب منطقه‌ای استان عنوان کرد.

غفارزاده همچنین با تاکید بر استفاده از پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان، گفت: باید تدابیر جدی در زمینه استفاده از ظرفیت و پتانسیل شرکت‌های دانش بنیان در شرکت اتخاذ شود تا طی فرایند مناسب از فناوری‌های روز برای کاهش چالش‌ها و دغدغه‌های آبی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوعی سرمایه‌گذاری بوده، افزود: می‌توانیم با بها دادن به ابتکار و خلاقیت جوانان بستر لازم برای دستاوردهای پژوهشی و ترویج فناوری را فراهم کنیم.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.