تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵
کد خبر : 12486

افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

به گزارش تابان خبر، سعید جعفری راد عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در سال جاری میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان سه برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافت و از یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال در سال گذشته به چهار

به گزارش تابان خبر، سعید جعفری راد عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در سال جاری میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان سه برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافت و از یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال در سال گذشته به چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال رسید، افزود: با توجه به افزایش بودجه سال جاری پارک علم و فناوری، تلاش شد این بودجه در قالب تسهیلات اعطایی به شرکت های مستقر در پارک اختصاص یافت و شرکت ها پس از سه سال از دریافت این تسهیلات با کارمزد چهار درصد، اقساط آن را پرداخت می کنند.

افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

وی با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات از مهر یا آبان امسال شروع شده است، یادآور شد: میزان این تسهیلات به اقتضای فعالیت شرکت های دانش بنیان و گرانی تجهیزات و لوازم مورد نیاز آن ها متفاوت است.

جعفری راد با بیان اینکه در سال گذشته میزان صادرات فناورانه این شرکت ها حدود ۹ میلیون دلار بود، گفت: در سال جاری میزان صادرات محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان به بیش از ۹ میلیون دلار افزایش می‌یابد.

افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

وی افزود: عمده محصولات فناورانه صادراتی استان شامل بردهای الکترونیکی، قیرهای رنگی، عملکردی و کارکردی خاص و ماشین آلات پیشرفته مانند لامپ لیزری کم توان پزشکی است که به کشورهای هدف مانند ترکیه، اروپای شرقی و افغانستان صادر می شوند.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۱۱۵ شرکت دانش بنیان در استان وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به اینکه تسهیلات خوبی از سوی دولت برای شرکت های دانش بنیان اعطا می شود، تعداد این شرکت ها در استان در حال افزایش است.

افزایش ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بر اساس وعده سال گذشته، دکل مخابراتی این پاک در مهر امسال افتتاح شد، گفت: بر اساس این وعده، عملیات اجرایی پروژه رمپ دسترسی به مجتمع عصر انقلاب پارک علم و فناوری استان از آزادراه تبریز – سهند نیز از اوایل دی ماه امسال آغاز شده است.

جعفری راد، ادامه داد: برای اجرای این پروژه ۱۸۰ میلیارد ریال از محل مصوبات سفر استانی رییس جمهور و ۱۰۰ میلیارد ریال نیز با دستور استاندار فقید آذربایجان شرقی (عابدین خرم) از منابع استانی از سوی سازمان برنامه و بودجه اختصاص یافته است.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار این طرح مشخص شده است، اظهار کرد: در زمان کنونی زیرسازی مسیر رفت از آزادراه به سمت مجتمع انجام شده و مسیر برگشت از مجتمع به سمت تبریز در حال آماده سازی است و تلاش می شود این پروژه در اواخر اسفند امسال به بهره برداری برسد.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: ۳۲ هزار میلیارد ریال در قالب امضای توافقنامه برش استانی با معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری به پارک علم و فناوری استان اختصاص یافت.

جعفری راد، با بیان اینکه بیشترین میزان توافقنامه در بین پنج استان امضا کننده توافقنامه در این معاونت مربوط به آذربایجان شرقی است، افزود: مرحله اول واریز آن به میزان ۱۰۰ میلیارد ریال شامل ۵۰ میلیارد ریال از محل منابع استانی و ۵۰ میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات معاونت علمی رییس جمهوری در حال واریز است.

وی یادآور شد: این میزان اعتبار برای ایجاد سوله کارگاهی در مجتمع عصر انقلاب هزینه می شود و به محض واریز این مبلغ عملیات اجرایی این سوله آغاز می شود.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با اشاره به انتخاب پارک علم و فناوری استان در شمال غرب کشور به عنوان ارزیاب کننده شرکت های متقاضی دانش بنیانی، گفت: در این راستا، عملیات ارزیابی پنج شرکت مستقر در پارک آغاز شده است.

جعفری راد، کسب رتبه اول از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای تکمیل سامانه جریان اقتصادی نوین (جان) و جانمایی ۴۹۳ محصول فناورانه در این سامانه، مشارکت پارک علم و فناوری در برگزاری نمایشگاه رینوفکس ۲۰۲۳ و دریافت ۷۹۱ طرح و عرضه ۵۷۷ طرح در نمایشگاه، برگزاری نمایشگاه رینوفست (دانش آموزی) برای اولین بار و ایجاد مرکز رشد مشترک با دانشگاه هنر اسلامی تبریز را از اقدامات پارک علم و فناوری استان اعلام کرد.

وی با اشاره به وجود ۲۴ مرکز رشد مشترک در سطح استان، اظهار کرد: از این تعداد ۱۷ مرکز در شهرستان های مختلف مانند مراغه، میانه، مرند، هشترود، اهر و ورزقان فعال هستند و این استان از نظر تعداد مرکز رشد شهرستانی در سطح کشور رکوردار است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با اشاره به انتخاب پارک علم و فناوری استان به عنوان دبیرخانه وقف فناوری، گفت: در زمان کنونی خیران علاقه مند به سرمایه گذاری در حوزه فناوری شده اند و در این راستا زمینی به مساحت پنج هزار مترمربع در محدوده تبریز برای سرمایه گذاری آنان اختصاص یافته است.

جعفری راد، ادامه داد: در این زمین برج فناوری در ۱۱ طبقه با مشارکت دانشگاه تبریز، پارک علم و فناوری و خیران احداث می شود که مربوط به موزه آناتومی، فناوری اطلاعات و علوم ارتباطات (آی تی و آی سی تی) خواهد شد.

وی یادآور شد: پردیس علم و فناوری مشترک پارک علم و فناوری و شرکت شهرک های صنعتی استان نیز در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در شهرک صنعتی بعثت تبریز احداث می شود و مجوز اولیه آن اخذ شده است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی گفت: در این پردیس به شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری، فضای کارگاهی واگذار می شود و در این پردیس تمام مزایایی که در زون تخصصی پارک علم و فناوری وجود دارد، به این شرکت ها تعلق می گیرد.

جعفری راد، افزود: افزایش ۳۰ درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان پارک در سه ماهه سوم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حضور پارک در نشست « توانمندسازی جوانان از طریق اقتصادی دیجیتال» سازمان شانگهای، برگزاری جشنواره های صنعت، کشاورزی و باغداری و برگزاری نخستین رویداد صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ص) ویژه شمال غرب کشور از فعالیت های این پارک در سطح استان است.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سفر رییس جمهور به این استان در حوزه امور فناورانه پیش بینی شده بود، گفت: از این میزان حدود ۲ هزار میلیارد ریال سهم پارک علم و فناوری استان است.

جعفری راد، ادامه داد: تاکنون سه درصد از سهم پارک علم و فناوری استان در این سفر اختصاص یافته ولی از محل اعتبارات تملک دارایی های استان، حدود ۵۰ درصد تخصیص یافته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.