صفحه اصلی > آخرین اخبار و اخبار ویژه و سیاست : انتقاد از عدم اعلام نتایج قطعی انتخابات شورای شهر تبریز

انتقاد از عدم اعلام نتایج قطعی انتخابات شورای شهر تبریز

آل هاشم

https://tabankhabar.ir/?p=3142

به  گزارش تابان خبر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در دیدار اعضای دفتر نظارت شورای نگهبان استان با تاکید بر اینکه مشخص نشدن نتایج قطعی به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند، اظهار داشت: در انتخابات شورای شهر تبریز بعد از اعتراض به نتایج اولیه و بازشماری بخشی از صندوق‌ها با گذشت یک ماه از تاریخ برگزاری آن هنوز نتایج قطعی اعلام نشده است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه روشن نشدن نتایج انتخابات شوراها شایسته نام تبریز نیست، افزود: باید مجلس شورای اسلامی بر اساس مصوبه‌ای مسوولیت مراحل بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاب شوراها را به عهده شورای نگهبان بگذارد تا علاوه بر تضمین سلامت افراد راه یافته به پارلمان شهر از طولانی شدن اعلام نتایج انتخابات نیز جلوگیری شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در ادامه با بیان اینکه شورای نگهبان حافظ اسلامیت و جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: نهاد مشابه شورای نگهبان ایران در اکثر کشورها با وظایف مشابه وجود دارد همچنین وجود نهادی مثل شورای نگهبان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم در کشور ما مورد تاکید علما بود به‌طوریکه آیت‌‏الله شهید شیخ فضل‌‏الله نوری در تمام مراحل نهضت مشروطیت بر اصل اسلامی‌بودن نهضت و اصل نظارت علما و قوانین مجلس تأکید می‏‌کرد.

آل‌هاشم افزود: پس از برقراری مشروطیت که الگوی قانون‌اساسی ایران از قوانین بلژیک و فرانسه بود این قوانین با موازین شرع مقدس اسلام تطبیق داده شد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه علما نسبت ‌به برخی ماده‌های آن اعتراض داشتند و معتقد بودند تعرض بر قلمرو شرع است، خاطرنشان کرد: آیت‌الله شیخ فضل‌‏الله نوری برای حل این مسأله موضوع نظارت علما بر قوانین موضوعه را پیشنهاد کرد که به ‏عنوان اصل دوم متمم قانون‌اساسی به‌ تصویب رسید و نظارت علما بر قوانین مجلس قانونی شد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به نظارت پنج نفر از علما به مصوبات مجلس و تطبیق آنها با قوانین شریعت، یادآور شد: این موضوع متأسفانه در دوران سیاه پهلوی عملی نشد.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان بخشی از بیانات امامین انقلاب در خصوص اهمیت و جایگاه نهاد راهبردی شورای نگهبان از خدمات اعضای دفتر نظارت شورای نگهبان استان تقدیر کرد.

در ابتدای این دیدار دکتر عزیزی رئیس دفتر نظارت شورای نگهبان استان از عملکرد این نهاد گزارش داد.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

آخرین اخبار

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.