صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و فرهنگ و هنر : بیان دغدغه بانوان با تئاتر خیابانی تبریزیم

بیان دغدغه بانوان با تئاتر خیابانی تبریزیم

https://tabankhabar.ir/?p=9862

کارگردان تبریزی، از تلاش بانوان هنرمند در جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم برای بیان دغدغه های خود با زبان نمایش سخن گفت.

به گزارش تابان خبر، بیتا سعادتی در حاشیه جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم با اشاره به نقش بانوان در جامعه اظهار کرد: حضور بانوان نویسنده، بازیگر و کارگردان در این جشنواره لذت بخش بود و ورود بانوان به عرصه تئاتر خیابانی افتخارآمیز است و حضور این قشر در این جشنواره نسبت به مردان پر رنگ بود.

او اقدام سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز در برپایی جشنواره ای سراسری با موضوعات اجتماعی را مورد تمجید قرار داد و ابراز کرد: در جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم بانوان بازیگر با بازی و بیان شیوا در اجرای نمایش مایش دغدغه های خود را بیان کردند، امید است حضور بانوان در تئاتر خیابانی هر سال پررنگ تر از سالهای گذشته شود.

این کارگردان تبریزی از مسئولان شهری خواست تا در فصل تابستان و اوقات فراغت امکان هرچه بیشتر اجرای تئاتر خیابانی اختصاص دهند تا هنرمندان در فضایی مناسب و امن بتوانند با زبان هنر با مردم ارتباط برقرار کنند و اثرهای هنری و دغدغه های خود را در قالب نمایش به مردم ارایه دهند.

سعادتی برگزاری جشنواره تئاتر تبریزیم را ایجاد تبادل فرهنگی دانست و افزود: برگزاری این جشنواره ها مردم را با فرهنگ دیگر شهرهای کشور از جمله طرز پوشش، سنت ها، فرهنگ و غذای محلی آنها آشنا می کند و برگزاری جشنواره تبریزیم برگ زرین دیگری را برای شهرداری و فعالان فرهنگی کهن شهر تبریز رقم زد.

او ادامه داد: مسئولان در قالب اجرای چنین جشنواره هایی مکان های امن برای هنرمندان فراهم می کنند، امید است تنها برای حمایت از تئاتر خیابانی به جشنواره ها بسنده نکنند و در طول سال فضایی برای اجرای نمایش فعالان این عرصه ایجاد کنند تا آنها در محیطی امن و سالم نمایش های خود را برای شهروندان اجرا کنند.

این کارگردان تبریزی با اشاره به رغبت کودکان و نوجوانان به فرهنگ غربی، افزود: متاسفانه در حال حاضر کودکان و نوجوانان ایرانی به فرهنگ غرب روی آوردند و شخصیت داستان های غربی را بهتر از کاراکترهای ادبیات داستانی شفاهی خود می شناسند، برای مثال اکثر کودکان با شخصیت سیندرلا آشنایی دارند، اما از وجود شخصیت چومچه خاتون در داستان های بومی منطقه خود بی اطلاع هستند و هدف من از انتخاب و اجرای نمایش «هامی یاتیب جیتددان اویاق» با هدف معرفی شخصیت جیتدان است و این نمایش ذکاوت و باهوشی شخصیت جیتدان را بیان می کند.

سعادتی بازسازی داستان های کهن بومی توسط هنرمندان را بهترین راهکار برای آشنایی نسل جوان با شخصیت های بومی دانست و افزود: در حال حاضر تنها وسیله برای مقابله با تهاجم فرهنگی بازسازی ادبیات داستانی به شکل نمایش و اجرای آن به صورت تئاتر خیابانی است تا شخصیتهای بومی در ادبیات داستانی را به نسل جوان معرفی کنیم و هرگز فرهنگ اجدادی خود را فراموش نکنیم.

 

ششمین جشنواره تئاتر خیابانی تبریزیم پس از چندین سال وقفه به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز با همراهی شهرداری مناطق دهگانه، با همدلی موثر شهرداری منطقه ۱، منطقه ۲ و سازمان سیما منظر و دیگر نهادهای متولی در مجموعه ائل گلی تبریز برگزار شد.

مصاحبه از زهرا ناصران

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.