صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و اخبار ویژه و کشاورزی : آذربایجان شرقی در صف اول امنیت غذایی کشور

آذربایجان شرقی در صف اول امنیت غذایی کشور

https://tabankhabar.ir/?p=6800

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان آذربایجان شرقی در صف اول امنیت غذایی کشور قرار گرفته است.
به گزارش تابان خبر،محمدمهدی برومندی صبح امروز شنبه به منظور بازدید و بررسی مشکلات به شکل میدانی در جریان محصولات باغی، واحدهای تولیدی صنایع خشکبار شهرستان بناب و از همه مهمتر در بحران کم آبی کشاورزان دشت بناب قرار گرفت.

معاون باغبانی وزارت جهادکشاورزی در حاشیه این بازدید مشکل اساسی و عمده این شهرستان را در بخش تولید، کم آبی و خشکسالی و بحران کم آبی اشاره کرد و گفت: بایستی در یک هماهنگی حداکثری بین همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و با هماهنگی‌ها و همکاری‌های وزارت محترم کشور و مجموعه محترم استانداری و فرمانداری که همیشه در کنار واحدهای تولیدی هستند انجام گرفته و بایستی برای ارتقای بهره وری بخش کشاورزی و بهره وری آب تلاش کنیم.

وی تصریح کرد: تصمیماتی که در وزارت خانه انجام دادیم برای مصرف آب و استفاده صحیح و نفوذ دانش در بخش کشاورزی به ویژه در حوزه آب و استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تولید برای استان و شهرستان بناب تصمیماتی خواهیم گرفت که حتماً به توسعه و پایداری تولید کمک شایانی خواهیم کرد.

برومندی در ابتدای این سفر از نزدیک در باغات منطقه دشت بناب، واحدهای تولیدی خشکبار حضور پیدا کرد و نقش استان آذربایجان شرقی و شهرستان بناب را در تولیدات خشکبار بسیار مهم عنوان کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی در سطح کشور در صف اول امنیت غذایی کشور قرار گرفته است و بیش از ۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌کند و سالانه روانه بازهای داخل و خارج می‌کند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود: حدود یک میلیون تن از محصولات باغبانی کشور در استان آذربایجان شرقی تولید می‌شود و شهرستان بناب یکی از قطب‌های تولید خشکبار و فرآوری کشمش در این منطقه بوده که سالانه بیش از ۲۵۰ هزارتن انواع محصولات کشاورزی به ویژه کشمش در این شهرستان تولید و علاوه بر تأمین نیازهای بازار داخل به چهل کشور دنیا از جمله اوراسیا، اروپا و حوزه خلیج فارس صادرات انجام می‌دهند و یکی از قطب‌های مهم تولید میوه و محصولات باغبانی به شمار می‌رود.

وی در ادامه این سفر از شهرک جدید گلخانه‌ای در حال ساخت بناب بازدید کرد و پیشرفت فیزیکی آن را مطلوب عنوان کرد و گفت: توسعه گلخانه‌ها و برای تولیدات محصولات گلخانه‌ای با توجه به مسئله کم آبی، انتقال سبزی و صیفی کشور به درون گلخانه‌ها یکی از گام‌های دولت سیزدهم بوده و در تلاش هستیم که زیرساخت‌های لازم این شهرک هرچه سریع‌تر تکمیل شود و تسهیلات لازم برای سرمایه گذاران حوزه شهرک گلخانه‌ای که در حال فعالیت هستند حتماً پرداخت انجام بگیرد.

وی در ادامه از بزرگترین کارخانه خشکبار مانی در شمالغرب کشور بازدید کرد و این کارخانه را مجهزترین کارخانه و زنجیره تکمیل برای صنایع تبدیلی و خشکبار عنوان کرد و گفت: در طی بازدید از این کارخانه عظیم خشکبار مشکلات سرمایه گردش، تأمین نیازهای اولیه مشکلات خود را مطرح نمودند و تصمیم گرفتیم در کمترین زمان مشکلات واحدهای تولیدی را حل و فصل نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.