تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
کد خبر : 3607

استفاده از حشرات برای طراحی مهارکننده آنزیم ویروس کووید-۱۹

استفاده از حشرات برای طراحی مهارکننده آنزیم ویروس کووید-۱۹

به گزارش تابان خبر، دکتر سیدعلی همتی، عضو هیئت‌علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز از چاپ مقاله‌ای با موضوع «طراحی پپتید مهارکننده‌ آنزیم پروتئاز کووید-۱۹ با استفاده از مهارکننده‌های حشرات» در مجله‌ بین‌المللی Computers in Biology and Medicine خبر داد. همتی گفت: در این مقاله با بررسی ویژگی‌های آنزیم پروتئاز اصلی ویروس

به گزارش تابان خبر، دکتر سیدعلی همتی، عضو هیئت‌علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز از چاپ مقاله‌ای با موضوع «طراحی پپتید مهارکننده‌ آنزیم پروتئاز کووید-۱۹ با استفاده از مهارکننده‌های حشرات» در مجله‌ بین‌المللی Computers in Biology and Medicine خبر داد.

همتی گفت: در این مقاله با بررسی ویژگی‌های آنزیم پروتئاز اصلی ویروس کرونا عامل کووید-۱۹ (با توجه به نقش اساسی آن در تکثیر و عفونت‌زایی) به غربال‌گری میان مهارکننده‌های متعدد مشتق‌شده از حشرات پرداخته شده و سرانجام دو پپتید مهارکننده با کارآیی مطلوب در برابر آنزیم پروتئاز اصلی SARS-CoV-2 شناسایی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این پژوهش با همکاری دکتر سعید تابعین از اعضای هیئت‌علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهیدچمران اهواز انجام شده است و امیدواریم از نتایج آن به‌عنوان نقشه راهی مؤثر برای کشف داروهای جدید در برابر SARS-CoV-2 استفاده شود.

بنا به گفته دکتر همتی این پژوهش با هدف کشف مهارکننده‌های پروتئاز مشتق از حشرات به‌عنوان «عوامل با پتانسیل مطلوب در برابر پروتئاز اصلی SARS-CoV-2» از طریق محاسبات in-silico انجام شده است.

همچنین مطالعات شبیه‏‌سازی داکینگ مولکولی با روش‌های AutoDock و HADDOCK برای ۶۰ مهارکننده پروتئازی حشرات به همراه شبیه‌سازی‌های Molecular Dynamics و Biovia Discovery Studio ، برای تفسیر میان‏کنش‌های متقابل بین پپتیدهای منتخب و Mpro صورت پذیرفتند.

در این پژوهش، ویژگی‌‏های فارماکوکینتیک، سمیت و خواص لیپینسکی پپتیدهای غربال‌شده مورد مطالعه قرار گرفته و با خواص داروهای مورد تائید FDA مقایسه شده است. نتایج مدل‌سازی و شبیه‌سازی مولکولی نشان می‌دهد که ۱ KJ0-7 و۲ ERW-9 پپتیدهای مطلوبی در برابر SARS-CoV-2 به عنوان عوامل ضدویروس هستند که ممکن است به کاهش عفونت‌های COVID-19 و موارد مرگ‌ومیر در آینده‌ نزدیک کمک کند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده این پژوهش به آدرس اینترنتی https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010482522000208 مراجعه کنند.

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.