تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
کد خبر : 5897

افزایش هشت برابری سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

افزایش هشت برابری سرمایه گذاری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

به گزارش تابان خبر، اکبر فتحی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه هایی که در بخش کشاورزی همیشه وجود دارد کم بودن میزان سرمایه‌گذاری است، اظهار کرد: میزان سرمایه گذاری در این بخش نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی مثل خدمات و صنعت، کمتر است به طوریکه فقط پنج درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و

به گزارش تابان خبر، اکبر فتحی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه هایی که در بخش کشاورزی همیشه وجود دارد کم بودن میزان سرمایه‌گذاری است، اظهار کرد: میزان سرمایه گذاری در این بخش نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی مثل خدمات و صنعت، کمتر است به طوریکه فقط پنج درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و ۹۵ درصد در صنعت و خدمات اتفاق می افتد.

وی اظهار کرد: اما در ۲ سال گذشته و به ویژه پس از سفر اول رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان افزایش پیدا کرد و علت این موضوع هم توجه دولت به تقویت زیرساختها و جذابیتی بود که در بخش کشاورزی ایجاد شد.

فتحی به اشاره به اینکه سرمایه گذاری خصوصی در بخش کشاورزی استان در سال ۱۴۰۰ به سه هزار میلیارد تومان نمی رسید، گفت: در زمان حاضر ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اجرای طرح های اقتصادی در زیر بخش های مختلف کشاورزی استان انجام شده است .

فتحی به اشاره به اینکه سرمایه گذاری خصوصی در بخش کشاورزی استان در سال ۱۴۰۰ به سه هزار میلیارد تومان نمی رسید، گفت: در زمان حاضر ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اجرای طرح های اقتصادی در زیر بخش های مختلف کشاورزی استان انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه پنج هزار میلیارد تومان از این میزان سرمایه گذاری تسهیلات دولتی است، گفت: اختصاص یک هزار میلیارد تومان منابع دولتی برای تقویت زیرساخت های کشاورزی استان از جمله در زمینه شبکه های آبیاری و قنات ها نقش مهمی در جذب سرمایه گذاری خصوصی داشته است .

وی از رشد ۳۴۰ درصدی اعتبار دولتی اختصاص یافته به بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در یک سال گذشته خبر داد و در سایه حمایت دولت با بهره برداری از طرح های در دست اجرای بخش خصوصی انتظار می رود نرخ رشد اقتصادی بخش کشاورزی استان از ۵.۳ درصد کنونی به ۸.۷ درصد برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در حال حاضر برای یک هزار و ۲۰۰ هکتار گلخانه دیگر تقاضای سرمایه گذاری وجود دارد.

فتحی اعلام کرد: در یکسال گذشته با افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی مساحت گلخانه های استان، یک صد هکتار افزایش پیدا کرده و به ۴۰۰ هکتار رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: در حال حاضر برای یک هزار و ۲۰۰ هکتار گلخانه دیگر تقاضای سرمایه گذاری وجود دارد.

وی افزود: در حوزه دام و طیور سرمایه‌گذاری‌های خوبی در طول یک سال گذشته اتفاق افتاد و سرمایه گذاری برای مرغداری گوشتی ۶ میلیون قطعه ای از جمله آنهاست که بالای ۷۰ درصد پیشرفت دارد و امیدوارم تا شهریور ماه به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه همزمان با هفته جهاد کشاورزی گاوداری ۲ هزار راسی در سراب افتتاح شد، گفت: گاوداری ۶ هزار راسی استان که فاز نخست آن بهره برداری شده است در شهریورماه به صورت کامل بهره برداری می شود.

۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبار سفر اول رییس جمهور به بخش کشاورزی استان پرداخت شد

فتحی با بیان اینکه دولت در حوزه های زیرساختی سرمایه گذاری های خوبی انجام داده است، گفت: در سفر سال گذشته رییس جمهور ۲ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی استان برای سه سال مصوب شد که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از این میزان محقق شده است.

وی اظهار کرد: نزدیک به یک هزار میلیارد تومان پروژه انجام و تعهد ایجاد شده است که ۱۹ هزار هکتار شبکه فرعی آبیاری از جمله طرح های انجام شده است .

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی، قطب صنایع تبدیلی کشاورزی در کشور است و برای پنج میلیون تن از ۵.۵ میلیون تن تولیدات کشاورزی استان امکان فرآوری صنایع تبدیلی وجود دارد، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در زمینه صنایع تبدیلی رو به افزایش است .

فتحی با اشاره به اینکه محصولات استان های دیگر هم معمولاً در این استان فرآوری می شود، گفت: خرمایی که در استان های جنوبی کشور تولید می شود، به طور عمده در آذربایجان شرقی فراوری و بسته بندی و به کشورهای دیگر صادر می شود.

فتحی با اشاره به اینکه محصولات استان های دیگر هم معمولاً در این استان فرآوری می شود، گفت: خرمایی که در استان های جنوبی کشور تولید می شود، به طور عمده در آذربایجان شرقی فراوری و بسته بندی و به کشورهای دیگر صادر می شود.

وی خاطرنشان کرد: در مورد کشمش هم میزان صادرات و فرآوری استان خیلی بیشتر از تولیدات ماست و علت آن هم این است که از استان های دیگر، انگور وارد استان و فرآوری می شود.

وی در عین حال بر ضرورت تنوع سازی تولیدات تاکید کرد و گفت: در کشوری مثل ترکیه بالای ۲۰۰ نوع پنیر وجود دارد و اگر می خواهیم بازار مناسبی از بازارهای جهانی را در اختیار بگیریم باید در این زمینه تلاش کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های صنعت چرم استان و بازدید رییس جمهور از چرم شهر تبریز، گفت: چرم به عنوان محصول دامی، ارزآوری مناسبی دارد و در صورت رفع مشکلات تولیدکننده های این حوزه، می تواند نقش بیشتری در اقتصاد استان ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه مگاپروژه های جدیدی در بخش کشاورزی در حال اجرا است، ادامه داد: در سفر رییس جمهور ۷۰ درصد تفاهم نامه های امضا شده بین استاندار و سرمایه گذاران در قالب فعالیت های کشاورزی از جمله صنایع تبدیلی، احداث باغ های مدرن و گلخانه بود.

تصویب ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در سفر رییس جمهور

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در سفر دوم رییس جمهور به استان حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برای پروژه های ضروری مصوب شد که در شهرستان های محروم مثل چاراویماق، هریس، ورزقان، کلیبر و خداآفرین منابع اعتباری در حوزه های زیرساختی هزینه می شود.

رییس جمهور در روزهای ۱۸ و ۱۹ خرداد در قالب پنجمین سفر استانی دور دوم به آذربایجان شرقی سفر کرد.

در دور دوم سفر حدود ۹.۳ همت (هزار میلیارد تومان) اعتبار برای اجرای ۱۰۸ پروژه مصوب شده است.

منبع خبر: ایرنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.