صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و اخبار ویژه و هواشناسی : باران‌های رگباری آذربایجان‌شرقی ادامه دارد

باران‌های رگباری آذربایجان‌شرقی ادامه دارد

https://tabankhabar.ir/?p=6768

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به بارندگی های روز گذشته، گفت: با توجه به ناپایداری جو طی امروز و فردا هم رگبار باران و در نواحی مستعد بارش تگرگ نواحی شمالی و شرقی استان را فرا می‌گیرد.
به گزارش تابان خبر، «محمد امیدفر» روز دوشنبه افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی، در این بازه زمانی جوی نسبتا ناپایدار در استان حاکم شده و عبور امواج کم دامنه تراز میانی جو و شرایط فصلی و محلی موجب افزایش ابر، وزش باد گاهی تا نسبتا شدید می شود.

وی اظهار کرد: در برخی نواحی به ویژه شمالی و شرقی استان رگبار باران و غرش آذرخش پیش بینی می شود که احتمال آبگرفتگی معابر، برخورد آذرخش و طغیان رودخانه های فصلی و مسیل ها دور از انتظار نیست.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به وزش باد نسبتا شدید طی این مدت، گفت: احتمال سقوط و یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد، بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

امیدفر، ادامه داد: در نواحی مستعد به علت بارش تگرگ، احتمال بروز خسارت به باغات وجود دارد بنابراین کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.

وی خواستار لغو سفرهای غیرضروری، عدم اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و پرهیز از صعود به مناطق مرتفع و کوهستانی و انجام فعالیت های کوهنوردی و انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد مهار آبگرفتگی معابر شد.

امیدفر، افزود: اواخر هفته جوی پایدار در استان حاکم می شود.

روز گذشته بارش قابل توجه باران در تبریز و تعدادی از شهرستان های آذربایجان شرقی موجب لطافت هوا در استان و کاهش پنج تا ۱۰ درجه ای دمای هوا شد.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.