صفحه اصلی > آخرین اخبار و جامعه : برف و باران دوباره آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

برف و باران دوباره آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

برف

https://tabankhabar.ir/?p=2980

به گزارش تابان خبر ، محمد امیدفر روز دوشنبه در گفت و گو با جمع خبرنگاران  با بیان اینکه این سامانه همچنین موجب وزش باد گاهی شدید در روز چهارشنبه می شود، افزود: این سامانه موجب رگبار باران و غرش آذرخش و در نواحی سردسیر بارش برف و مه به ویژه در روزهای پنجشنبه و جمعه می شود.

وی با اشاره به اینکه این سامانه همه نواحی استان را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب کاهش نسبی دما می شود، اظهار داشت: این سامانه بعد از ظهر روز جمعه از استان خارج می شود.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در پی نفوذ این سامانه احتمال اختلال در تردد و آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه ها،  مسیل ها،  اصابت صاعقه و در نواحی مرتفع و کوهستانی کولاک برف وجود دارد.

امیدفر با بیان اینکه در پی فعالیت این سامانه احتمال پرتاب اشیا و آسیب به سازه های سبک و شکستن شاخه های درختان وجود دارد، ادامه داد: انجام تمهیدات لازم برای جلوگیری از آبگرفتگی معابر عمومی و سیلاب و اثرات ناشی از وزش باد شدید ضروری است.

وی خواستار خودداری از فعالیت های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیرضروری توسط رانندگان و مسافران،  رعایت نکات ایمنی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی در جاده های کوهستانی و توجه به توصیه های کارشناسان کشاورزی شد.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

منبع:ایرنا

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.