صفحه اصلی > آخرین اخبار و اخبار ویژه و اقتصاد : توقف خام‌فروشی نهاده‌های دامی به تولیدکنندگان ضروری است

توقف خام‌فروشی نهاده‌های دامی به تولیدکنندگان ضروری است

کارخانه‌

https://tabankhabar.ir/?p=2993

به گزارش تابان خبر ، اکبر فتحی در جلسه ای با اعضای هیأت مدیره اتحادیه دامداران با بیان اینکه تامین نهاده های دامی در شرایط سختی انجام می شود، اظهار کرد: اتحادیه دامداران با دریافت مجوز می تواند نهاده های خام را با استفاده از دستگاه میکسر به نهاده های تایید شده تبدیل کرده و در اختیار دامداران سنتی قرار دهد که در این صورت هزینه تمام شده کاهش یافته و تا حدودی از فروش نهاده های خام جلوگیری خواهد شد.

وی گفت: مدیریت توزیع نهاده های دامی نیاز به برنامه ریزی دارد و کارگروه نظارتی وظیفه برنامه ریزی آن را بر عهده دارد.

فتحی ادامه داد: جامعه به عنوان مصرف کننده همواره کنار نظام و دولت قرار گرفته و با درک شرایط اقتصادی مملکت فشارهای موجود را تحمل کرده است و دولت برای تامین نهاده های دامی با ارز دولتی، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است که تامین همین ارز زمانبر بوده و کار ساده ای نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به مشکلات بخش تولید اشاره کرد و گفت: علاوه بر جامعه مصرف کننده، تولیدکنندگان بخش کشاورزی برای تامین مواد اولیه تولیدات خود، مخصوصاً نهاده های دامی با مشکلات مالی مواجه هستند و ارزش تولیدات از هزینه های تولید کمتر است.

فتحی به تشکیل کارگروهی برای نظارت بر نحوه فروش نهاده های دامی توسط تعاونی ها تاکید کرد و افزود: باید پس از خرید نهاده های دامی توسط اتحادیه ها و فروش آن به تعاونی ها، اقداماتی در جهت نظارت به شیوه فروش تعاونی ها انجام گیرد تا نهاده های دامی به دست دامداران و مرغداران واقعی برسد.

وی استفاده از نهاده های دامی خام را غیرمنطقی دانست و گفت: استفاده از این نوع نهاده باعث کاهش عملکرد دام خواهد شد و از دیدگاه علمی نیز توصیه نشده است و در دامداری های صنعتی دستگاه های میکسر وجود دارد که نهاده های خام را به شکل کنسانتره و با تناسب از انواع مواد غذایی مخلوط کرده و به عنوان خوراک دام استفاده می کنند و در صورتی که این تناسب رعایت نشود، میزان تولید و عملکرد برای دامداری کاهش خواهد یافت و برای جلوگیری از کاهش عملکرد، کارگروه نظارت باید وارد عمل شود.

وی با بیان اینکه در صورتی که اتحادیه ها و تعاونی ها در فروش نهاده های دامی و نظارت بر نحوه انتقال آن به دامداران و مرغداران سوء مدیریت کنند، نمی توانند جوابگوی بخش های نظارتی باشند، ادامه داد: با توجه به کاهش نقدینگی تولیدکنندگان و تعیین لیست برای توزیع نهاده های دامی برای تولیدکنندگان توسط اتحادیه ها، باید برنامه ریزی هایی برای مدیریت توزیع نهاده های دامی وجود داشته باشد که می توان در کارگروه نظارت بر فروش نهاده های دامی تصمیم گیری کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر پلاک کوبی دام در اولین فرصت، به تدوین راهکارهایی برای جلوگیری از چندبار شماری دام ها اشاره کرد و گفت: باید با استفاده از روش های جدید فرآیندهایی برای تعیین تعداد دام ارائه شود و استعلام کارگزاری که آمارگیری می کند ضروری بوده و باید آمارها به روزرسانی شود.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.