صفحه اصلی > آخرین اخبار و آذربایجان و کشاورزی : ۴۵۵ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در برنامه کشت قراردادی قرار گرفت

۴۵۵ هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی در برنامه کشت قراردادی قرار گرفت

https://tabankhabar.ir/?p=6775

به گزارش تابان خبر، اکبر فتحی به سیاست‌های حمایتی این سازمان از کشت قراردادی اشاره کرد و افزود: در بسته سیاست‌های حمایتی امسال، مهمترین حمایت وزارتخانه در زمینه توزیع کودهای فسفاته و پتاسه میان کشاورزان قراردادی و کسر وجه آن در زمان تحویل محصول است.

وی با بیان اینکه کشت قراردادی در آذربایجان شرقی شامل گندم آبی و دیم، ‌جو دیم و دانه‌های روغنی شامل کلزا، گلرنگ و کاملینا است ادامه داد: حمایت دیگر از کشاورزی قراردادی در بخش بیمه محصولات صورت می‌گیرد به طوری که تعرفه بیمه خاص کشت قراردادی پیش‌بینی شده و این تعرفه ۲۰ درصد تخفیف خواهد داشت.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همچنین پرداخت کرایه حمل یا کمک ‌هزینه کرایه حمل، ‌ انتقال دانش و فناوری و آموزش کشاورزان طرف قرارداد با همکاری موسسه ترویج و آموزش سازمان تات را از دیگر حمایت‌ها و مشوق‌های کشت قراردادی عنوان کرد.
فتحی در مورد عملکرد این سازمان در حوزه کشت قراردادی در آذربایجان شرقی گفت: در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ بیش از ۲۲ هزار هکتار گندم آبی در قالب حدود پنج هزار و ۸۰۰ قرارداد که ۳۳ درصد سطح کشت گندم آبی استان را شامل می شد، تحت کشاورزی قراردادی قرار گرفت.
وی درباره جزییات برنامه کشت قراردادی سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ اظهار کرد: در سال زراعی آینده حداقل ۶ میلیون و ۱۶۵ هزار هکتار کشت قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی در کشور هدفگذاری شده که از این میزان ۵.۵ میلیون هکتار گندم، ۴۰۰ هزار هکتار جو و ۲۶۵ هزار هکتار دانه‌های روغنی در سطح کشور پیش‌بینی شده است.
فتحی توسعه کشاورزی قراردادی را یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم عنوان و اضافه کرد: در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ یک برنامه جامع کشاورزی قراردادی تهیه شده که براساس آن کشت گندم در سطح ۴۱۹ هزار و ۵۹۰ هکتار، ‌ جو دیم ۲۶ هزار هکتار و دانه‌های روغنی (کلزا، گلرنگ و کاملینا) در سطح ۹ هزار و ۳۰۰ هکتار در سطح استان آذربایجان شرقی هدفگذاری شده است.
وی گفت: کشت قراردادی در سال زراعی آینده با همکاری شرکت بازرگانی دولتی ایران، سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام و نهادهای پشتیبان از جمله شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی، مجموعه اتاق اصناف ایران، بنیاد ملی گندمکاران و بانک کشاورزی به همراه مجریان غیردولتی اجرا می‌شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی همچنین از ابلاغ برنامه کشت قراردادی سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: کشت قراردادی با توجه به شرایط آب و هوایی از ۱۵ شهریور امسال آغاز خواهد شد.
فتحی ابراز امیدواری کرد اجرای کشت قراردادی در سال زراعی آینده به افزایش خوداتکایی در تولید گندم، کاهش واردات جو و تامین قسمتی از کنجاله و روغن مورد نیاز کشور که جزو برنامه‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی ” تابان خبر” با هدف یاری رساندن به جریان آزاد و حق مدار اطلاع رسانی به منظور حفاظت و ارتقای منافع ملی، صیانت از کیان نظام گرانقدر جمهوری اسلامی ایران و کمک به جریان رشد و توسعه ی استان آذربایجان شرقی در ابعاد مختلف، راه اندازی شده است.

مجوز ارشاد

1400 © تمامی حقوق برای پایگاه خبری تابان محفوظ می باشد.